WoodLAB CAD/CAM jednym z najczęściej wybieranych programów do produkcji mebli w 2023!


 

Rok 2023 dobiegł końca, w związku z tym nadszedł czas podsumowania tego roku. Ten rok pokazał nam, jak branża meblarska dostosowuje się do obecnych realiów i warunków. Mimo to oprogramowanie WoodLAB CAD/CAM cieszy się coraz większą popularnością wśród nie tylko stolarzy czy producentów mebli, ale również fabryk, czy hurtowni meblarskich. Dzięki indywidualnemu podejściu oraz odpowiedniej konstrukcji programu zespół WoodLAB Polska dostosowuje działanie programu pod potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

 

Popularność a maszyny CNC

Jednym z najczęstszych pytań, z którymi spotykają się nasi specjaliści zarówno techniczni, jak i handlowi to:

Jaka maszyna będzie najlepsza?

Jaka maszyna najlepiej współpracuje z WoodLAB CAD/CAM?

Jakie maszyny wybierają wasi klienci podczas zakupu oprogramowania?

Czy producent ma znaczenie przy wyborze oprogramowania?

Wśród powyższych pytań nie jesteśmy w stanie znaleźć tego złego/błędnego. Każde z tych pytań jest trafne, aczkolwiek porusza różne kwestie. Prawdą jest, że odpowiedni wybór maszyny czy programu to klucz do dobrze rozwijającego się rozwoju firm branży meblarskiej. Przecież każdy przedsiębiorca chce rozwijać swoją firmę w najlepszym i optymalnym kierunku, prawda? W związku z tym przygotowaliśmy dla Państwa podsumowanie roku 2023 i postaramy się pokazać, na jakie maszyny decydują się nasi klienci lub z jaką maszyną się do nas zgłosili.

Jakie maszyny CNC skonfigurowane z Woodlab CAD/CAM były najczęściej wybierane w 2023?

 

 

Na powyższym wykresie możemy zaobserwować kilka bardzo ważnych kwestii. Pierwszą z nich to bardzo zbliżone wartości czterech firm produkujących maszyny CNC. Liderem wśród wszystkich maszyn CNC, które pojawiły się w naszym rankingu jest producent maszyn SCM. Drugim co do ilości producentem maszyn, z którym się spotkaliśmy to BIESSE. W tym roku na trzecim miejscu uplasowały się dwie firmy PGCNC oraz FELDER. Warto wspomnieć, że to nie tylko te cztery firmy producentów pojawiły się w tym roku podczas wdrożeń oprogramowania WoodLAB CAD/CAM. Tylko w roku 2023 wdrożyliśmy program siedmiu zupełnie nowych dostawców maszyn. Wniosek nasuwa się sam, nie ma rzeczy niemożliwych ani maszyn, których nie damy rady wdrożyć oraz dostarczyć gotowy postprocesor według wymagań firmy.

Ze względu na zróżnicowanie maszyn i producentów, z którymi mieliśmy okazję współpracować i wdrażać wraz z programem WoodLAB CAD/CAM rozszerzymy informacje dotyczącą konkretnych rodzajów maszyn CNC. Zebraliśmy dane wszystkich firm, które zainwestowały w maszyny lub program i sprawdziliśmy, który producent był najpopularniejszy spośród zarówno wiertarek CNC, centrów obróbczych, centrów rastrowych czy centrów nestingowych.

 

Analizując drugi wykres, możemy zauważyć procentowy stosunek popularności danego typu maszyny w roku 2023. Ten rok pokazał nam, że największą popularnością cieszyły się wiertarki CNC. To właśnie z tymi maszynami najczęściej zgłaszali się do nas nasi klienci. Możemy zauważyć, że różnica między typami maszyn nie jest najmniejsza a wynosi aż 12%. To właśnie na drugim miejscu możemy zaobserwować maszyny nestingowe a ostatnie miejsce zajmują centra obróbcze. Tę sytuację może wyjaśniać kierunek rozwoju firm meblarskich. Największa ilość obsłużonych wiertarek w tym roku może świadczyć o ukierunkowaniu zakładu pod sprzedaż internetową i bardziej „masową” produkcję. W takiej produkcji najczęściej spotykamy piłę panelową właśnie w połączeniu z wiertarką/ami CNC. Duża ilość centrów nestingowych nie jest dla nas zaskoczeniem. Coraz więcej firm działających typowo w branży meblarskiej z indywidualnymi klientami inwestuje bardziej w taki rodzaj maszyn. Zakup piły panelowej to spory koszt a na maszynach nestingowych zakład jest w stanie zrobić bardzo dużo różnorodnych realizacji. Spadek w ilości centrów obróbczych również może wynikać z tego samego faktu co w przypadku wiertarek. Coraz mniej firm potrzebuje skomplikowanych wycięć lub podcięć, do których muszą wykorzystać 4 czy 5 oś. Wiertarka w większości przypadków zrobi swoją pracę szybciej i równie precyzyjnie.

To nie wszystko! Jak to wygląda w przypadku konkretnych producentów z podziałem na rodzaj maszyny? Sprawdźmy to!

Wiertarka CNC – SCM Morbidelli CX100

Zdecydowanie największą popularnością wśród wiertarek cieszy się Morbidelli CX100 od firmy SCM. Cena do jakości i potrzeb jest jak najbardziej adekwatna. Nie spotkałem niezadowolonego użytkownika tej maszyny. Drugie miejsce Vitap a zaraz za nim wiertarki Master 6x oraz C-Express 920 od firmy FELDER. O ile pozycja wiertarki C-Express nie jest dla nas zaskoczeniem, solidna wiertarka pozioma, która znalazła wielu wielbicieli tak z roku na rok coraz częściej spotykamy się z firmami, które zainwestowały swoje pieniądze w wiertarki VITAP i nie wyobrażają sobie żadnej innej. Czy przyszły rok nas zaskoczy? Czy któryś producent dogoni lidera?

POLSKA GRUPA CNC

Drugim co do popularności typem maszyny były centra nestingowe. W tym roku coraz więcej firm decydowało się nowe maszyny, które dopiero wchodziły na polski rynek. Nie zmienia to faktu, że w tym roku zdecydowanym liderem wśród producentów, z których maszyny mieliśmy okazję wdrażać jest Polska Grupa CNC. Drugie miejsce też nie było dla nas zaskoczeniem. Firma INFOTEC skupiająca się przede wszystkim na ploterach zajęła drugie miejsce w naszym rankingu. Największe zaskoczenie pojawiło się wśród trzeciego miejsca. To miejsce zajęły aż trzy firmy. Wśród nich możemy znaleźć między innymi BIESSE, SCM czy KIMLA. Czy to oznacza, że polskie plotery są pionierami tego typu maszyn w Polsce?

BIESSE ROVER

Ostatnie porównanie które możemy zobaczyć na powyższym wykresie, jest podsumowanie wdrożeń dla centrów obróbczych. Wśród producentów pierwsze miejsce zajmuje BIESSE ze swoją serią modeli ROVER. Drugie miejsce – i tu niespodzianka – zajęły firmy FELDER oraz SCM. Podium, zamyka producent maszyn HOMAG.

 

Podsumowanie

Podsumowanie roku 2023 jest dla nas szczególnym czasem. Pozwala nam to nie tylko w podjęciu odpowiednich decyzji biznesowych, ale dodatkowo pokazuje jak może kreować się rynek w 2024. Rok rocznie widzimy coraz większe zainteresowanie maszynami CNC, ale również oprogramowaniem CAD/CAM, które automatycznie obsługuje i generuje programy na maszyny sterowane numerycznie. Inwestycja w odpowiednie oprogramowanie do wytwarzania automatycznych plików CNC nie tylko w znaczny sposób przyspiesza prace ale przede wszystkim minimalizuje możliwość pojawienia się błędu. To właśnie błędy podczas ręcznego pisania programów generują zwiększenie kosztów, odpadów, a także nakładów samego czasu. Większość przeróbek z napisanym programem wiąże się z napisaniem programu od zera, a jak dobrze wiemy czas to pieniądz. Profesjonalne narzędzie do projektowania to nie tylko automatyczne pliki maszynowe. To również prosty, intuicyjny interfejs, parametryczne budowanie mebli lub zespołu szaf/szafek, automatyczne raporty wycen czy spisu elementów, ale dodatkowo fotorealistyczne wizualizacje. Każda z wymienionych możliwości jest kluczowa na wielu etapach przy działaniu nie tylko z klientem, ale również dla komunikacji na każdym zakładzie. Sam grudzień i styczeń pokazuje nam jeszcze większe zainteresowanie niż rok temu.
Jeśli chciałbyś/abyś wejść na wyższy poziom, zautomatyzować swoją stolarnię, zminimalizować błędy i zająć się zarabianiem jeszcze lepszych pieniędzy już teraz sprawdź nasze rozwiązanie WoodLAB CAD/CAM i wyprzedź konkurencje. Zgłoś się do nas i sprawdź, w jaki sposób nasi specjaliści mogą Ci pomóc wejść na wyższy poziom i rozwiązać twoje problemy produkcyjne. Zespół WoodLAB to nie tylko oprogramowanie. To rzesza pasjonatów, którzy doradzają, pomagają i rozwiązują problemy.

Czekamy właśnie na Ciebie!

Zespół WoodLAB CAD/CAM