Doskonała współpraca programu WoodLAB CAD/CAM z maszynami CNC od ITA


 

Firma ITA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa istnieje na rynku polskim od 1991.

Od 1996 roku głównym przedmiotem działalności firmy jest sprzedaż włoskich maszyn do obróbki drewna. Ponad dwadzieścia lat doświadczeń pozwoliły zespołowi firmy doskonale poznać rynek i oczekiwania klientów. Od początku istnienia firma ITA specjalizuje się w doborze narzędzi instalowanych na maszynach. Konsekwencją rozwoju działu narzędziowego jest powstanie w 2009 r. firmy ITA TOOLS, która posiada bogatą ofertę narzędzi dla przemysłu drzewnego. Renomowani i znani na całym świecie włoscy producenci maszyn do obróbki drewna w wyniku współpracy z firmą ITA pozyskali wielu nabywców swoich wyrobów również na terenie Polski. W ramach kompleksowej obsługi klienta maszyny są wyposażane w niezbędne narzędzia.

Szeroka gama oferowanych obrabiarek, obejmująca kilkaset modeli od głównych światowych producentów, pozwala na kompleksowe wyposażenie warsztatów i fabryk w najnowocześniejszy sprzęt.

 

Dążenie do optymalizacji procesów produkcyjnych sprawiła, że ITA od zawsze poszukuje rozwiązań, które mogłyby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność i jakość produkowanych wyrobów. Odpowiedzią na te potrzeby idealnie wpasowuje się WoodLAB CAD/CAM — specjalistyczne oprogramowaniem do projektowania i produkcji mebli, które automatycznie przetwarza projekty 3D na pliki maszynowe CNC w dowolnie wybranej ścieżce produkcyjnej dzięki bogatej bibliotece postprocesorów. W efekcie uzyskujemy wysoką wydajność i skracamy czas przygotowania oraz realizacji produkcji.

 

Na czym polega współpraca WoodLAB CAD/CAM z ITA?

 

WoodLAB CAD/CAM jest oprogramowaniem przeznaczonym dla branży meblarskiej, łączącym w sobie możliwości projektowania z automatyzacją procesu produkcji.

Program umożliwia obsługę i zarządzanie wszystkich obszarów w firmie produkcyjnej począwszy od projektowania (opracowanie informacji o sposobie zaspokojenia potrzeb klienta), konstruowania (dobór cech geometrycznych, technologicznych oraz wytrzymałościowych), planowania i zarządzania plikami dla maszyn CNC. To pozwala na przekształcenie koncepcji projektowych w gotowe produkty z minimalnym marginesem błędu i optymalizację procesów produkcyjnych.

 

WoodLAB CAD/CAM wyposażony jest w bibliotekę gotowych komponentów (np. okuć meblowych), co umożliwia szybką adaptację projektów do indywidualnych potrzeb klienta oraz efektywne zarządzanie produkcją. Integracja z maszynami CNC zapewnia automatyzację cięcia, frezowania i innych procesów obróbki drewna i innych materiałów drewnopochodnych, co skraca czas produkcji i podnosi jej efektywność, jednocześnie zachowując wysoką jakość wykończenia produktów.

Vitap Galileo CNC: wszechstronna wiertarka dla firm produkujących kuchnie na wymiar

Model CNC Galileo Vitap to wiertarka CNC zaprojektowana z myślą o dużych przedsiębiorstwach, które poszukują wydajnych rozwiązań maszynowych bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów, jakie często wiążą się z obsługą zaawansowanych urządzeń przez technologów. Dzięki sterowaniu komputerowemu programowanie maszyny jest wyjątkowo proste i intuicyjne, co umożliwia szybkie przygotowanie do pracy.

Wiertarka CNC Galileo oferuje zaawansowane funkcje, takie jak wizualizacja graficzna w trakcie programowania, programowanie parametryczne, a także możliwość importowania bezpośrednio projektów z WOODLAB CAD/CAM, co zwiększa elastyczność produkcji. Innowacyjny, opatentowany system D-D-T (Double Dynamic Transport) zapewnia ciągły ruch panelu bez potrzeby jego ponownego chwytania, co gwarantuje bardzo pewny chwyt paneli o grubości od 3 mm do 50 mm, eliminując ryzyko zatrzymań i zwiększając efektywność pracy.

Dzięki integracji WoodLAB CAD/CAM z maszynami CNC dostarczanymi przez ITA klienci mogą cieszyć się bezproblemowym przepływem pracy, od etapu projektowego po finalną produkcję. Oprogramowanie oferuje szeroki zakres funkcji, w tym zaawansowane narzędzia do projektowania 3D, symulacji obróbki oraz automatycznego generowania kodu NC, co znacząco skraca czas potrzebny na przygotowanie produkcji i minimalizuje ryzyko błędów.