Procesowe podejście do projektowania i produkcji mebli


 

Niewielka ilość naszych klientów tak naprawdę wie, jak utrudniony może być ich proces projektowania i produkcji mebli. Każdy z projektantów mebli śledzi pewien schemat postępowania podczas projektowania i produkcji mebli.

Na podstawie przypadku z jakim mieliśmy do czynienia, podczas wdrażania naszego produktu i chęci przyspieszenia oraz zautomatyzowania pracy klienta, przygotowaliśmy dla Państwa porównanie procesowego podejścia. Efekt jaki uzyskaliśmy jest o tyle ciekawym przypadkiem, że zaoszczędzony czas klienta może sięgać nawet 80%.

 

Procesowe podejście klienta:

Pierwszym krokiem pracy naszego klienta było zaprojektowanie mebla. Nasz klient korzystał z jednego z programów CAD. Był to program do graficznego projektowania mebli, nie uwzględniający: wierceń, wycięć, podcięć pod kieszenie czy frezowania formatek. Oznaczało to, że bez tych funkcjonalności klient musiał większość operacji zaplanować ręcznie, a jego praca była dłuższa i bardziej pracochłonna. Z tego oprogramowania CAD należało wygenerować listę formatek.

W tym momencie praca na oprogramowaniu CAD została zakończona. Do kolejnych etapów klient potrzebował korzystać z innego oprogramowania. Następny krok to korzystanie z programu, który planuje rozkrój płyty z których mają powstać formatki. Na rynku istnieją oprogramowania, które są pod taką prace dedykowane. Dzięki takiemu oprogramowaniu otrzymamy plik .DXF, który będzie podlegał kolejnej „obróbce”.

Do kolejnego etapu niezbędna jest edycja plików .DXF otrzymanych z poprzedniego oprogramowania. Dlaczego? W przypadku podejścia naszego klienta do plików .DXF należało przypisać narzędzia na każdej z krawędzi geometrii. Niestety w tym przypadku cały proces musiał być wykonywany ręcznie, a to oznacza ogrom czasu poświęcony na przypisywaniu narzędzia do krawędzi.

Dla jednego, dwóch, pięciu czy dziesięciu formatek da się to jeszcze w jakiś sposób pogodzić. Ale co jeśli tych formatek pojawia się więcej i większość czasu poświęcamy właśnie na to? Nasz klient dodatkowo w tym oprogramowaniu musiał usuwać zbędne informacje przypisane do każdej z formatek, oznacza to kolejne poświęcanie czasu na zbędne klikanie. Z tego programu generowane są pliki NC kodu przez postprocesor (ploter frezujący lub centrum nestingowe).

Tutaj kończy się kwestia oprogramowania i pozostaje jedynie okleić rozcięte formatki oraz nawiercić w odpowiednich miejscach, które w jakiś sposób należy oznaczyć czy to na wiertarce wielowrzecionowej, czy ręcznej. Cały proces kończy składanie mebli.

 

Procesowe podejście z naszym oprogramowaniem:

Jeżeli klient zdecyduje się skorzystać z naszego oprogramowania, jego praca będzie wyglądać nieco inaczej. Pierwszym krokiem będzie zaprojektowanie mebli w oprogramowaniu IronCAD wraz z programem WoodLAB. W tym oprogramowaniu możemy zaprojektować mebel i stworzyć jego rozkrój. Program będzie zawierać wszystkie wiercenia, wycięcia podcięcia pod kieszenie czy będzie uwzględniać frezowanie formatek. Gotowy model możemy przesłać do naszego działu technologicznego, który posiada WoodLAB CAM, a w nim generuje kod NC przez postprocesor.

Kwestia oklein, wierceń podcięć zostaje przesłana bezpośrednio do programu i o ile maszyna ma możliwość wiercić sama, to nasze oprogramowanie to rozwiązuje. Program WoodLAB dodatkowo tworzy listę raportów, a z jego pomocą możemy stworzyć rozstrzelone widoki, dzięki którym w łatwy sposób możemy przygotować instrukcje montażowe.

W ten sposób klient otrzymuje jedno środowisko, w którym jest w stanie stworzyć cały proces bez obawy o to, jak poradzi sobie oprogramowanie innej firmy, w kooperacji z innymi programami.

 

Podsumowanie:

 

Klient do tej pory Po współpracy z TMSYS
3 środowiska 1 środowisko
3 szkolenia z każdego środowiska 1 szkolenie z naszego rozwiązania
okrojone raporty, brak instrukcji montażowych, brak możliwości nałożenia oklein na projekcie 3D, brak wizualnego podglądu gotowego produktu satysfakcjonujące raporty; instrukcje montażowe z widokami rozstrzelonymi i liniami prowadzącymi; nakładanie oklein na projekcie 3D; wizualny podgląd zaprojektowanego mebla i dodatkowa możliwość zwizualizowania projektu; gotowe biblioteki do projektowania korpusu, szuflad formatek, drzwi; proste dodawanie akcesoriów.
wsparcie techniczne dostarczane przez trzech różnych producentów oprogramowania, które zostało opisane nam jako ograniczone. wsparcie techniczne z jedną firmą, łatwy kontakt telefoniczny/mailowy, szybka i profesjonalna pomoc

 

Przy wykonywaniu jednego projektu, można zaoszczędzić nawet do 80% czasu.
To oznacza, że przy 8h pracy na dzień, można zaoszczędzić nawet 6h. W skali miesiąca to średnio 120h a w skali roku 1440h, co daje nam 60 pełnych dni. 60 dni, które klient może spożytkować na produkcję innych projektów. Oznacza to, że rocznie klient traci część potencjalnego zarobku. Oczywiście jest to mocno przybliżony czas, który może się wahać w jedną lub w drugą stronę. Należy pamiętać, że ten przypadek został opisany w momencie, kiedy nie pojawia się problem na drodze współpracy różnych środowisk/programów.