Wdrożenie WOODLAB CAD/CAM w firmie Meble Lober


 

 

 

Wywiad z panem Hubertem Lober współtwórcą firmy LOBER MEBLE, która jest producentem mebli na wymiar, szaf wnękowych i garderób na zamówienie.

 

1. Proszę kilka słów o firmie – początki, jak i kiedy powstała?

Firma powstała w 1997 roku. Mój tata Adam Lober zaczynał swoją przygodę z meblami na wymiar pracując najpierw dla kogoś innego, cały czas rozwijając swoje umiejętności, w końcu postanowił otworzyć firmę, tak zaczął pracować pod swoją własną marką. Teraz pracujemy wspólnie.

 

2. Proszę opowiedzieć o zakresie działalności, jakie projekty realizujecie?

Realizujemy praktycznie wszystkie projekty, uzależniamy to jednak od dostępności materiałów na rynku. Najrzadziej korzystamy z litego drewna, z tego materiału zdarza nam się wykonywać tylko fronty do szaf i szafek kuchennych.

 

3. Proszę opowiedzieć o najciekawszym ostatnio realizowanym projekcje?

Najciekawszy i zarazem najbardziej wymagający i skomplikowany projekt, który ostatnio realizowaliśmy to była to szafa z frontami i elementami z forniru palisander. Szafa była umiejscowiona między drzwiami wejściowymi do pokoju i wyróżniała się zaokrąglonymi bocznymi krawędziami.

Tutaj można podejrzeć efekt>>>

 

4. Jaki jest profil najbardziej typowego klienta, w kilku słowach?

Klienci w obecnych czasach są wymagający, dbają o szczegóły oraz są ciekawi nowych rozwiązań. Wiedzą czego chcą, często znając najnowocześniejsze rozwiązania meblarskie.

 

5. Czym wyróżnia się wasza firma na tle innych producentów mebli?

Nasza firma wyróżnia się długoletnim doświadczeniem, dużą precyzją w wykonywanych zlecaniach oraz innowacyjnymi rozwiązaniami.

 

6. Jak wygląda proces produkcyjny? Czym się wyróżnia?

Pracujemy praktycznie na wszystkich dostępnych na rynku materiałach są to m.in. płyty laminowane, fornirowane, akrylowe, lakierowane. Proces projektowania wygląda tak, że na spotkaniu z klientem badamy jego potrzeby oraz z własnego doświadczenia proponujemy najlepsze rozwiązania dla danej zabudowy. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i staramy się zrozumieć jego zapotrzebowanie.

 

7. Jak wygląda zaplecze produkcyjne, zakład, maszyny?

Aktualnie posiadamy zakład produkcyjny o powierzchni około 300 m2. Maszyny, które posiadamy to piła formatowa, wiertarka wielowrzecionowa oraz okleiniarka.

 

8. Najskuteczniejszy kanał sprzedaży?

Naszym najskuteczniejszym kanałem sprzedaży jest tzw. „poczta pantoflowa”. Dzięki długoletniemu doświadczeniu nasza firma zdobyła wiele rekomendacji i rzeszę zadowolonych klientów, którzy polecają nas dalej.

 

9. Czy odczuwacie skutki wojny na Ukrainie, pandemii i obecnego kryzysu?

Nasza firma jeszcze nie odczuła skutków wojny na Ukrainie, ale wiemy, że to niebawem nastąpi. Natomiast jeżeli chodzi o pandemię to był to jeden z najlepszych okresów sprzedaży w naszej firmie.

 

10. Jakie względy skłoniły Was do skorzystania akurat z oprogramowania WoodLAB?

Zwiększała się liczba zamówień a zależało nam, aby jak najbardziej zoptymalizować i zwiększyć dokładność naszych projektów, a potem realizacji, tak zapadła decyzja o zakupie programu WoodLAB. Dodatkowo dzięki wdrożeniu programu udało się też odciążyć mojego tatę w rozpisywaniu szaf na poszczególne formatki.

 

11. Która funkcja według Pana jest przewagą naszego oprogramowania?

Zaletą programu WoodLAB jest to, że otrzymujemy bardzo czytelny rozkrój mebla na konkretne formatki z rozbiciem na poszczególne szafki oraz system wycen.

 

12. W czym oprogramowanie WoodLAB sprawdza się najbardziej?

Oprogramowanie WoodLab sprawdza się w robieniu codziennych wycen mebli, czy to kuchennych, łazienkowych, szaf czy garderób. Sprawdza się również świetnie w wykonywaniu rysunków technicznych dla montażystów.

 

13. Czy jest możliwość wyróżnienia konkretnych funkcji lub narzędzi dostępnych w programie?

Główną funkcją, która przyspiesza pracę w programie WoodLAB jest wstawianie automatycznie przegród pionowych lub poziomych w szafach oraz wstawianie frontów.

 

14. Czy jest możliwość wyróżnienia konkretnych funkcji lub narzędzi dostępnych w programie WoodLAB, które przyspieszają i ulepszają pracę?

Program nie należy oczywiście do najłatwiejszych, ale dla osób, które wcześniej już pracowały na programach CAD, program jest intuicyjny i można przy odpowiednim szkoleniu szybko się go nauczyć.

 

15. Jak ocenia Pan intuicyjność oprogramowania?

Wcześniej pracowaliśmy na oprogramowaniu PRO100, wtedy praca projektantów kończyła się na zaprojektowaniu mebla, zwymiarowaniu wszystkiego i wstawienia wymiaru w paint, żeby było to dla nas czytelne. Natomiast teraz po zakupie programu WoodLAB projekty są znacznie lepiej dopracowane, rysunki techniczne dla produkcji oraz pliki rozkrojowe są przygotowywane przez projektantów, więc rola mojego taty dużo się zmniejszyła, co było jednym z głównych powodów zakupu tego programu.

 

16. Jak wyglądała praca przed zakupem WoodLAB, a jak po?

WoodLab usprawnił i przyspieszył część produkcyjną. Tak jak wcześniej wspomniałem mój tata samodzielnie rozpisywał meble na poszczególne elementy. Teraz zastąpił go niezawodny program.

 

17. Jakie są zalety programu WoodLAB z punktu widzenia pracownika?

Z punktu widzenia pracownika program ma wiele funkcji, które usprawniają codzienną pracę, przyspieszają ją.

 

18. Do czego najczęściej wykorzystujecie TonCUT, na jakim etapie produkcji?

Program TonCUT wykorzystujemy do wykonania rysunków rozkrojowych dla pilarza, żeby wiedział na jakie elementy ma pociąć płyty i jak później je okleić.

 

19. Jak Waszą pracę wspomaga dalmierz Leica 3D Disto?

Dalmierz Leica 3D Disto wykorzystujemy głownie do mierzenia pomieszczeń, w których znajdują się skosy lub do nietypowych zabudów. Dzięki niemu i programowi WoodLAB jesteśmy w stanie wychwycić odchylenia ścian i  nasze projekty są dokładnie dostosowane do pomieszczenia.

 

20. Jak z Woodlabem współpracują narzędzia takie jak TonCUT , czy dalmierz Leica 3D Disto?

Program WoodLAB współpracuje bez zarzutów z programem TonCUT oraz z dalmierzem Leica 3D Disto, nie mamy zastrzeżeń, wszystkie narzędzia da kompatybilne.

 

21. Ile stanowisk WoodLAB Państwo posiadają?

Obecnie pracujemy na 2 licencjach i w obliczu naszych potrzeb jest to wystarczająca liczba.

 

22. Jak przebiegło wdrożenie programu?

Wdrożenie programu w naszej firmie zaczęło się dwudniowym szkoleniem z głównych funkcji programu w Państwa siedzibie firmy, a następnie nasz projektant zaczął tworzyć coraz to większe biblioteki gotowych sparametryzowanych mebli do późniejszych zmian.

 

23. Czy często korzystacie ze wsparcia technicznego?

Ze wsparcia technicznego korzystaliśmy może z 6 razy.

 

24. Proszę wymienić 3 najważniejsze Pańskim zdaniem zalety WoodLAB?

Program Woodlab jest: Intuicyjny, przejrzysty i ma zaawansowany technicznie charakter.

 

25. Czy polecilibyście innym WoodLAB i dlaczego?

Jak najbardziej z czystym sumieniem mogę polecić innym, program WoodLAB. Na nasza rekomendację składają się jego intuicyjność, bardzo dokładne i dobre rysunki techniczne oraz ograniczenie dużej ilości błędów, które powstawały przez czynnik ludzki.

 

26. Czy to samo możecie powiedzieć TonCUT i dalmierzu Leica 3D Disto?

Jak najbardziej, jeżeli chodzi o Leice 3D Disto to spełnia ona nasze oczekiwania i dzięki niej zabudowy skośne wychodzą faktycznie na wymiar. Program TonCUT jest jak najbardziej dobrym i łatwym programem dla początkujących stolarni, które dopiero zaczynają własną produkcję mebli na wymiar, pozwala to na usprawnienie pracy redukcję błędów.