Wdrożenie woodlab na centrum belkowe SCM morbidelli m200


 

Zapraszamy do przeczytania przykładu wdrożenia woodlab na centrum belkowe SCM morbidelli m200 w którym przedstawiamy szczegóły!

Czym wyróżnia się WOODLAB?

Jako jedni z niewielu rozwiązań dostępnych na rynku możemy „dopasować” się z wymaganiami projektowo-produkcyjnymi. Poniżej przykład wdrożenia woodlab na centrum belkowe SCM morbidelli m200 + piła panelowa Biesse. Wszystko po to aby maksymalnie zoptymalizować jakość przesyłanych danych.

W tym przykładzie skupimy się na obiegu danych. Z perspektywy użytkownika proces przesyłania danych jest automatyczny (przesyła dane projektowe CAD do modułu CAM klika  przycisk „Generuj” i otrzymuje paczkę plików.) Ale jak to wygląda od wnętrza systemu?

Standardowo dane projektowe składają się z płyt meblowych oraz akcesoriów. Z akcesoriami jest prosta sprawa ponieważ wystarczy nam lista zakupowa która jest generowana automatycznie z programu.

Jak działa automatyczny CAM? Dlaczego inteligencja CAM zapewni idealne pliki?

W naszym przykładzie płyty meblowe podzielone są na dwie grupy:

  • HDF, PW i inne są wykorzystywane jako płyty korpusowe lub inne elementy konstrukcyjne. Te elementy nie są brzegowane/konturowane po obrysie ponieważ do wiercenia frezowania na centrum trafiają jako oklejone.
  • MDF (zawierają naddatki technologiczne + 2 mm na stronę) – w projekcie to nadal wymiar finalnego produktu, natomiast do wycięcia na pile panelowej to wymiar 804×504. Te elementy zawierają obróbkę zewnętrzną brzegowane/konturowane bo jak wiadomo krawędź po obróbce przez piłę nie jest idealna a w dalszym procesie np. produkcji frontów taka jakość krawędzi ma znaczenie.

W dalszym procesie automatycznej obróbki system CAM automatycznie obraca elementy po długości oraz dodatkowo jeśli płyta zawiera nutowanie/rowek/wręg płyta jest automatycznie bazowana obrzeżem/okleiną – dzięki temu po wierceniu w zależności od jakości maszyny nasze płyty po złożeniu mebla się „licują”. Jest to jedna z funkcjonalności którą należy ręcznie wykonać w konkrecyjnych programach. Dodatkowo mamy wpływ na automatyczny wybór strefy (miejsca bazowania na maszynie np. EF, IJ itd.) w zależności od rozmiaru obrabiane płyty.

Przejdźmy dalej… Automatyczny CAM działa na zasadzie wprowadzenia reguł (instrukcji) i zasad w postprocesorze, oparty o „if” „if else” „else” i inne funkcje języka C#. Te reguły definiujemy podczas wdrożenia systemu. System można dopasować w zasadzie pod każdą produkcję. konkurencyjne systemy często są „sztywne” w tej kwestii… 🙂

Przykłady zastosowanych funkcji zawartych w postprocesorze klienta:

  •    Funkcja optymalizująca obróbkę dla ściany A (od góry) i S (od spodu) płyty.

W tej funkcji chodzi o to że jeśli obróbka typu frezowanie/ wiercenie jest wykonane na ścianie S, a może być wykonane na ścianie A system automatycznie przenosi taką obróbkę na ścianę A tworząc 1 program np. 001A.pgmx zamiast dwóch 001A.pgmx i 001B.pgmx

  •    Funkcja bezpieczeństwa i czyszczenia

a) W zależności od głębokości obróbki:

W tej funkcji system spłyca i pogłębia według głębokości wszystkie ścieżki dotyczące frezowania przelotowego lub w przypadku głębokości równiej plycie.
Przykład 1: Projektant utworzył wycięcie na głębokość 50 mm. System skróci ścieżkę do głębokości 20mm dla obróbki płyty 18mm
Przykład 2. Projektant utworzył wycięcie na głębokość 18mm. System wydłuży ścieżkę do głębokości 20mm.

W przypadku wiercenia przelotowego lub równego głębokości płyty zostaje zwrócona głębokość płyty + 5 mm ze względu na technologię obróbki (wiertła przelotowe mają końcówkę ostrą/stożek)

b) W zależności od zakresu obróbki

Inny przykładem jest skrócenie ścieżek które „wychodzą” poza płytę. Wtedy system skraca i optymalizuje ścieżkę -10 mm, dzięki temu narzędzi nie obrabia powietrza. Podobne instrukcje są używane do obróbki piłką w zależności czy piłka przecina całą płytę czy np. front szuflady wtedy optymalizowana jest ścieżka aby piłka nie przecięła do końca płyty.

Dodatkowo wszystkie obróbki które byłby poza płytą są usuwane

  • Funkcja zmiany kierunku obróbki

W tym przypadku system kontroluje aby obróbki były realizowane zgodnie z ruchem wskazówek zegara ma to wpływ na ograniczenia „odciągu”. Obróbki które są w przeciwnym kierunku są automatycznie odwrócone.

  • Funkcja rozbijania „wielo-wiertu” i nie przypisywanie narzędzi

Dzięki temu maestro na maszynie optymalizuje wiercenie i jednym uderzeniem może wykonać 5 wierceń

  • Funkcja automatycznego przypisania wierceń zgodnie ze średnicą.

W innych konfiguracjach klienci wolą zostawić wiercenie pośrednicy jednak w tym przypadku klient wybrał możliwość przypisania konkretnego wiercenia ze średnicą.

  • Indywidualna reguła do znakowania puszki

  • Funkcja konwertująca wiercenie do frezowania

Stosowania w przypadku braku możliwości obróbki. Np. wiercenie do średnicy 35mm jest realizowane przez wiertła a powyżej przez frez.

  • Funkcja usuwająca ścieżki „otwarte” dla materiału MDF

  • Funkcja przypisująca narzędzie brzegowania według materiału MDF

Ze względu na technologię obróbki płyty z materiału MDF są brzegowane

  • Funkcja pomijająca przypisanie brzegowania

Ze względu na technologię obróbki płyty z materiału różnego niż MDF nie są brzegowane

  • Funkcja przypisania cięcia piłką oraz konwersja na frezowanie

W tej funkcji system przypisuje piłkę w zależności o szerokości rowka w zakresie od 3.2 mm do 10 mm oraz typu obróbki –  linia prosta, linia po łuku jest od razu pomimo szerokości rowka jest konwertowana do operacji frezowania

  • Funkcja przypisująca frezowanie

W tej funkcji mamy dożynania z 5 typami obróbek dla których w zależności od technologii wykonania są automatycznie frezy wybierane. Jeśli „frez się nie mieści” zostaje użyty o mniejszej średnicy

a) frezowanie otwarte dzięki funkcją powyżej frez wychodzi poza materiał 10 mm  obróbka jest pogłębiona według reguły grubość płyty + 2mm

b) frezowanie zamknięte typu kieszeń na określoną głębokość

  • kieszeń prostokątna lub dowolnego kształtu (w przypadku Maestro została wdrożona parametryczna kieszeń to znaczy że po przeniesieniu do CAM maszyny możemy zmienić narzędzie a nakładanie i wejście freza zostanie parametrycznie zmienione)
  • kieszeń okrągła (podobnie jak wyżej wraz z wejściami po łuku)

c)frezowanie zamknięte typu wycięcie
a) wycięcie prostokątne lub dowolnego kształtu
b) wycięcie okrągłe przelotowe lub równe grubości płyty wtedy jak wyżej zostaje „pogłębione lub skrócone”

  • Modułowe funkcje obróbki

Użytkownik w interfejsie CAD tworzy kieszeń prostokątną na głębokość 12 mm. System CAM automatycznie przypisuje technologię obróbki kolejno narzędziami kieszeniowanie 20mm obróbka narożników po obrysie 8mm i obróbką narożników FI 4mm

  • Funkcje specjalne do obróbki frontów

Indywidualne przypisywanie narzędzi według projektów CAD

  • Funkcja sterowania priorytetami

Niezwykle ważna funkcja w przypadku obróbki frontów. Dzięki tej funkcji możliwe jest zarządzanie kolejnością obróbki danych detali.

  • Funkcja dzieląca pliki obróbki według materiału.

  • Funkcja eksportu danych do piły panelowej

W danych CSV zawarte są informacje o nazwach programów tworzonych z systemu CAM.
W przypadku kiedy program nie jest generowany – bo nie ma obróbki pole w tabeli excel zostaje puste.

  • Funkcja odsunięcia płyt MDF na stole

Wybór systemu CAD/CAM jest niezwykle ważny aby pliki na maszyny były przesyłane „zgodnie” z technologią produkcji. Elastyczność postprocesora daje użytkownikowi możliwość dopasowania projektu do produkcji a nie produkcji do ograniczeń systemu 🙂

Serdecznie zapraszamy firmy chcące usprawnić swoje procesy produkcyjno-projektowe!