Wkład nowoczesnych technologii w rozwój firmy na przykładzie Minko – WoodLAB


 

 

MINKO to rodzinna MANUFAKTURA z zielonego Podlasia. Korzystają z polskich materiałów, wspierając polską gospodarkę. Meble projektują od A do Z, testują i takie sprawdzone projekty oferują klientom.

 

1. Proszę kilka słów o firmie – początki, jak i kiedy powstała?

Wszystko zaczęło się od potrzeby zorganizowania miejsca do pracy i zamiłowania do stolarstwa, tak zrodził się pierwszy projekt biurka a później biurka basic. Dzisiaj najczęściej zamawianym produktem z naszej oferty, jest właśnie biurko, które było zaprojektowane na własne potrzeby, jednak sprawy potoczyły w kierunku dużo szerszego zakresu działalności. Dziesięć lat temu zaczynałem w małym garażu przy domu na 40m2, następnie była wynajęta od babci stodoła, pierwsze maszyny; piła formatowa, okleiniarka plus maszyny do drewna.  Po kilku latach ciężkiej pracy przeskoczyliśmy ze 100m2 na 1200m2 zakładu, w którym pracujemy do dzisiaj.

 

2. Proszę opowiedzieć o zakresie działalności, jakie projekty realizujecie?

90% produkcji stanowią nasze autorskie projekty, wykonujemy również indywidualne projekty mebli, zabudowy, kuchnie, drzwi, od których kiedyś zaczynaliśmy i nigdy nie chcieliśmy z tego rezygnować.

 

3. Proszę opowiedzieć o najciekawszym ostatnio realizowanym projekcje?

Najciekawszy projekt to właśnie projekt MINKO, pomimo w miarę powtarzalnej produkcji mebli standardowych, dajemy też możliwość klientom modyfikacji każdego mebla (oczywiście w miarę realnych możliwości). Dodatkowo cały czas projektujemy nowe meble i to jest najciekawszy dla nas etap – wdrożenie do produkcji i opracowanie technologiczne. Jest to nie lada wyzwanie, ale też satysfakcja.

 

4. Jaki jest profil najbardziej typowego klienta?

Nasze meble przeznaczone są głównie do użytku domowego, więc znaczne grono stanowią klienci indywidualni.

 

5. Czym wyróżnia się wasza firma na tle innych producentów mebli?

Dajemy klientom możliwość modyfikacji każdego mebla, oprócz tego każdy mebel jest indywidualnie przygotowywany przez jedną osobę. Mamy też własny transport na terenie całego kraju – dzięki temu niwelujemy uszkodzenia w trakcie dostawy.

 

6. Czym są meble personalizowane?

Tak jak wcześniej wspomniałem, jesteśmy w stanie dopasować nasze meble pod indywidualny projekt, dodatkowo wyprodukować meble z indywidualnego projektu i oczywiście dostarczyć je w dowolne miejsce w Polsce.

 

7. Jak wygląda proces produkcyjny, czym się wyróżnia (materiały, proces projektowania)?

Produkujemy meble z różnorodnych materiałów, nie tylko z drewnopochodnych takich jak płyta wiórowa czy MDF, ale też z drewna i stali. Posiadamy oddzielną stolarnię, gdzie obrabiamy drewno oraz ślusarnię, gdzie powstają elementy lub całe projekty ze stali.

 

8. Produkcja odbywa się w Polsce, z polskich materiałów?

Produkcja oczywiście tak, natomiast akcesoria do produkcji, jak zapewniają nas ich dystrybutorzy, pochodzą z Europy.

 

9. Jak wygląda zaplecze produkcyjne, zakład, maszyny?

Zakład mieści się w czterech głównych budynkach, park maszynowy jest cały czas rozbudowywany i modyfikowany, każdego roku staramy się usprawniać naszą produkcję, wprowadzając, chociażby automatyzację i lepszą organizację pracy na poszczególnych stanowiskach.

 

10. Jaki asortyment cieszy się największym zainteresowaniem?

Kładziemy nacisk na wyposażenie pokoi dziecięcych i to cieszy się największym zainteresowaniem.

 

11. Czy ceny tych gotowych mebli są niższe, czy wyższe, czy to zależy bardziej od materiałów?

Mebel opracowany, standardowy zawsze będzie tańszy, ale materiały też mają na to wpływ – to są dwa główne komponenty ceny.

 

12. Proszę opowiedzieć o ostatnim projekcie, który był bardziej wymagający lub innowacyjny?

Jednym z najbardziej wymagających projektów był projekt z pozoru prostej kuchni, ale z wykorzystaniem konstrukcji stalowych, stali nierdzewnej i betonu.

Drugim takim projektem jest domek letniskowy własnego projektu o konstrukcji szkieletowej.

 

13. Co było w nim szczególnie trudne, jak rozwiązaliście problem?

W kuchni najtrudniejszym zadaniem były kwestie logistyczne i montażowe, sam blat ważył ponad 400 kg i był podawany dźwigiem przez okno do pomieszczeń inwestora.

W przypadku domku z kolei najbardziej wymagające były kwestie budowlane, konstrukcyjne, jak również logistyczne.

 

14. Czy chcecie rozwijać działalność w tym właśnie kierunku?

Meble indywidualnego projektu priorytetem nie są, ale zawsze z nami będą. Domek był marzeniem i wyzwaniem, które zrealizowaliśmy, mając nadzieję, że może kiedyś będzie to dodatkowy dział w naszej firmie, jednak na chwilę obecną nie bez żalu odpuściliśmy.

 

15. Czy używaliście przy realizacji projektu programu WoodlLAB i w jakim zakresie?

Projekt domku był jak najbardziej przygotowany w programie WoodLAB, trudno byłoby go w ogóle to zrealizować bez WoodLAB’a.

 

16. Która funkcja wg Pana jest przewagą naszego oprogramowania?

WoodLAB możemy wykorzystać dosłownie do wszystkiego, począwszy od projektu pudełka na wzorniki, aż po projekt domku szkieletowego. Wszechstronność jest największą zaletą programu.

 

17. W czym oprogramowanie WoodLAB sprawdza się najbardziej?

WoodLAB jest dedykowany do mebli i w tym zakresie jest niezawodny.

 

18. Czy jest możliwość wyróżnienia konkretnych funkcji lub narzędzi dostępnych w programie WoodLAB, które przyspieszają i ulepszają pracę?

Mogę wymienić rysunki wykonawcze, jak i możliwość tworzenia instrukcji montażu.

 

19. Jak ocenia Pan intuicyjność oprogramowania?

Po zakończeniu procesu wdrożenia praca w programie WoodLAB wygląda, jak układanie klocków LEGO, nie ma nic prostszego.

 

20. Jak wyglądała praca przed zakupem WoodLAB, a jak po?

Nie ma w ogóle porównania, przed zakupem zlecaliśmy dużo rzeczy osobom firmom zewnętrznym, np. przygotowanie instrukcji montażu, wizualizacji. Teraz tworząc własny model mebla, wykonujemy wszystko sami, oszczędzamy dzięki temu czas i pieniądze.

 

21. W jaki sposób WoodLAB wspomógł rozwój firmy?

Wszystko stało się bardziej przejrzyste i czytelne, praca została przyspieszona, nie tracimy na tłumaczenie projektów pracownikom.

 

22. Ile stanowisk WoodLAB Państwo posiadają?

Używamy programu na 2 stanowiskach. Obecnie jest to wystarczająca liczba, jednak w przyszłości myślimy o kolejnych, w miarę rozwoju firmy.

 

23. Proszę wymienić 3 najważniejsze Pańskim zdaniem zalety WoodLAB?

Wymienię w punktach:

  1. Funkcjonalność i nieograniczone możliwości projektowe.
  2. Szybkie tworzenie instrukcji.
  3. Prosta, szybka i przejrzysta obsługa.

 

24. Czy polecilibyście innym WoodLAB i dlaczego?

Tak, polecilibyśmy. WoodLAB zmienia całkowicie pracę, daje nieograniczone możliwości projektowe, pomaga i usprawnia produkcję na każdym etapie, od projektu po wykonanie.