Z zamiłowania do tworzenia z drewna. Wywiad z firmą ZOF MAR


 

Wywiad z panem Arturem Dembnym, właścicielem firmy ZOF MAR, która zajmuje się produkcją mebli do kuchni, sypialni i łazienek.

 

  1. Proszę kilka słów o firmie. (początki, jak i kiedy powstała?)

Firma w obecnej formie działa od 2015 roku, ale początki sięgają lat 2000. Wszystko zaczęło się od zamiłowania do tworzenia z drewna. Podstawą mojej pracy było i zawsze jest staranne wykonanie i przywiązanie do szczegółów. Szybko dostrzegła to rodzina i znajomi, dając mi nowe zlecenia na realizację mebli na wymiar. Aktualnie pracuję na nowoczesnych maszynach, a z mojego zakładu regularnie wychodzą meble do kuchni, sypialni, łazienek, szafy, komody i wiele innych rodzajów mebli.

 

  1. Proszę opowiedzieć o zakresie działalności, jakie projekty realizujecie?

Nasza firma zajmuje się produkcją i montażem mebli dla klientów indywidualnych, ale również dla większych firm krajowych i zagranicznych. Wytwarzamy meble na wymiar wszystkich typów, począwszy od mebli kuchennych, poprzez szafy, komody, aż po wyposażenie biur. Oprócz zamówień indywidualnych produkujemy także różnorodne meble w małych seriach.

 

  1. Proszę opowiedzieć o najciekawszym ostatnio realizowanym projekcje?

Każdy z projektów przez nas realizowanych jest ciekawy, z różnych powodów; a to krótki czas realizacji, inne, znaczy szczególne przeznaczenie np. recepcja w hotelu, czy podwyższone wymogi związane z łatwopalnością, czy też skala realizowanego projektu np. cały blok.

 

  1. Jaki jest profil najbardziej typowego klienta, w kilku słowach?

Profil typowego klienta? Najczęściej są to młodzi ludzie świeżo po lub w trakcie zakupu mieszkania czy budowy domu. Z takimi klientami mamy do czynienia najczęściej, co nie zmienia faktu, że obsługujemy też sporo firm.

 

  1. Czy produkujecie tylko meble na wymiar, czy też macie inny asortyment bardziej powtarzalny?

Naszą domeną są meble na wymiar produkowane na indywidualne zamówienie. Zajmujemy się też produkcją w małych seriach, ale tylko pod konkretne zamówienie. Nie oferujemy asortymentu gotowego tzw. leżącego na „półkach”.

 

  1. Jakie trendy obserwujecie przy projektowaniu mebli?

To, co się nie zmienia to wymóg, aby meble były funkcjonalne. Zmieniają się natomiast trendy, ale głównie w zakresie designu mebli. Kilka lat temu bardzo dużo osób zamawiało fronty lakierowane w połysku, ostatnio trend się zmienił i klienci stawiają na lakiery matowe. Zmieniają się preferencje kolorystyczne, a ostatnio modne jest łączenie lakierów z dekorami drewnopodobnymi.

 

  1. Jakie meble cieszą się największą popularnością? Typowe czy raczej klienci stawiają na oryginalność?

Generalnie w meblach kuchennych dominują zamówienia typowe i powtarzalne, ponieważ dla klientów w kuchni najważniejszą cechą jest funkcjonalność. Przy meblach typu szafki RTV, zabudowa w salonach klienci stawiają na oryginalność i dopasowanie do danego pomieszczenia. Tu jest więcej rozwiązań indywidualnych.

 

  1. Od czego to waszym zdaniem zależy?

Przede wszystkim zależy to od przeznaczenia mebla. W kuchni meble muszą być funkcjonalne i praktyczne, oryginalny design nie pomoże w łatwiejszym przygotowaniu posiłku. Natomiast w pomieszczeniach rekreacyjnych i wypoczynkowych jest więcej swobody i pomysłów w wystroju.

 

  1. Czy klienci zmienili się na przestrzeni lat? Np. ich wymagania?

Współcześni klienci są bardziej świadomi tego, czego chcą, więcej wiedzą o systemach stosowanych w meblach, o możliwych rozwiązaniach, dopytują się o różnice w materiałach i to nie tylko pod kątem ceny, ale też jakości i sposobu użytkowania.

 

  1. Jakim kanałem pozyskujecie najczęściej klientów?

Głównymi kanałem, z czego jesteśmy niezmiernie dumni, jest potwierdzająca rangę naszej firmy, poczta pantoflowa. Polecają nas klienci i to chyba najlepsza rekomendacja. Oprócz tego pozyskujemy klientów również przez ogłoszenia w internecie, media społecznościowe.

 

  1. Który rodzaj mebli jest najczęściej zamawiany, czy w czymś się specjalizujecie?

Ograniczeń czy specjalizacji odnośnie rodzajów mebli nie mamy – wykonujemy wszystko wg pomysłów i zamówień klientów. Wykonujemy meble kuchenne, szafy wnękowe oraz tradycyjne, pokoje garderobiane, meble łazienkowe i wiele innych.

 

  1. Czy macie rozwiązania, czy asortyment materiałów, które Was wyróżniają na rynku?

Naszym wyróżnikiem jest jakość wykonania oraz sprawna i precyzyjna produkcja, dzieje się tak za sprawą nowoczesnego parku maszynowego, mamy maszyny typu CNC, oraz oprogramowania WoodLAB CAD/CAM, dzięki czemu nasza produkcja jest szybka i powtarzalna.

 

  1. Jakiego oprogramowania używacie przy projektowaniu i produkcji mebli?

Moim zdaniem wybraliśmy najlepszą opcję, bo nasze maszyny CNC, są sterowane przez bardzo dobre i rozwojowe oprogramowanie. Używamy programu WoodLAB CAD/CAM.

 

  1. Jakie względy skłoniły Was do skorzystania akurat z oprogramowania WoodLAB CAD/CAM?

Głównym argumentem, który nas przekonał do wyboru i zakupu programu WoodLAB, było podejście ludzi z WoodLAB-a do zagadnień i potrzeb klientów. Dla nich nie ma słowa „nie możliwe, nie da się”, wspomagali nas zarówno na etapie wdrożenia, jak i teraz. Drugą kwestią, która przeważyła, była funkcjonalna i intuicyjna praca programu.

 

  1. Która funkcja wg Pana jest przewagą naszego oprogramowania?

Trudno wymienić tylko jedną, bo jest ich wiele, ale dla nas najważniejsza jest łatwość obsługi przy tworzeniu mebli, a potem ich modyfikacja, nie sposób nie wspomnieć o narzędziu Triball.

 

  1. W czym oprogramowanie WoodLAB CAD/CAM sprawdza się najbardziej?

Funkcjonalność, intuicyjność obsługi – to są cechy, które doceniamy. Po prawie dwóch latach pracy z nim nie wyobrażam sobie jak bez niego sprawnie i szybko wykonywać tak różnorodne meble.

 

  1. Czy jest możliwość wyróżnienia konkretnych funkcji lub narzędzi dostępnych w programie WoodLAB CAD/CAM , które przyspieszają i ulepszają pracę?

Jak już wcześniej wspominałem, tych funkcji jest sporo, lecz z ostatnio dodanych jest to np. szybka zmiana dekoru materiału, wystarczy odpowiednio zaznaczyć, przeciągnąć funkcję na element i wybrać pożądany. Zmian dokonujmy w całym projekcie.

 

  1. Jak ocenia Pan intuicyjność oprogramowania?

Intuicyjność jest tym, co wyróżnia WoodLAB i jest na bardzo wysokim poziomie. Program wymaga początkowo oswojenia się z nim i praktyki, ale z czasem praca staje się bardzo swobodna i intuicyjna.

 

  1. Jak wyglądała praca przed zakupem WoodLAB CAD/CAM, a jak po?

Zanim zakupiliśmy program WoodLAB CAD/CAM, cały proces był dużo wolniejszy i obarczony dużym ryzykiem błędu. Praca opierała się na ręcznych rysunkach, przeliczaniu na kalkulatorze co owocowało masą błędów. Dzięki programowi WoodLAB sporą część błędów i pomyłek udało się wyeliminować, a konsekwencją tego jest tańsza i szybsza produkcja.

 

  1. W jaki sposób WoodLAB CAD/CAM wspomógł rozwój firmy?

Na pewno przyspieszył pracę, w tym momencie jesteśmy w stanie zrobić o wiele więcej w tym samym czasie. Dużo mniej pomyłek, zmarnowanego materiału, więcej zaoszczędzonego czasu. Reasumując więcej zadowolonych klientów.

 

  1. Jakie są zalety programu WoodLAB CAD/CAM z punktu widzenia pracownika?

Precyzyjne i jasne cele, wiadomo, co jest do zrobienia i jak to należy wykonać. Pracownik dostaje dokładny rysunek z wymiarami i to dosłownie w kilka chwil. Przemodelowanie mebla w razie potrzeby jest bardzo proste.

 

  1. W jakim stopniu automatyzacja produkcji usprawniła i przyspieszyła również proces projektowy?

W mojej firmie wdrożone oprogramowanie do projektowania, wiercenia i rozkroju spowodowało, że w tym samym czasie możemy 2 nawet 3 razy więcej mebli wyprodukować w tym samym czasie co kiedyś. A wiadomo czas coraz droższy 😊

 

  1. Ile stanowisk WoodLAB CAD/CAM Państwo posiadają?

Pracujemy na jednym stanowisku WoodLAB  i jest to na tym etapie rozwoju firmy liczba wystarczająca.

 

  1. Jak przebiegło wdrożenie programu?

Bardzo się obawiałem, czy sobie poradzimy z obsługą WoddLAB, czy będziemy z niego efektywnie korzystać.

Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że dzięki wdrożeniu, które było bardzo spokojne, sprawne i szybkie, nauczyliśmy się korzystać z programu i uczymy się dalej, przy wsparciu zespołu WoodLAB.

 

  1. Czy często korzystacie ze wsparcia technicznego?

Ze wsparcia korzystaliśmy często, ale na początku, wynikało to z braku wiedzy i umiejętności. Ostatnio robimy to coraz rzadziej i w sytuacjach dla nas nowych, kiedy projektujemy coś, czego wcześniej nie robiliśmy.

 

  1. Proszę wymienić 3 najważniejsze Pańskim zdaniem zalety WoodLAB CAD/CAM?

WoodLAB to: prostota obsługi, intuicyjność i wsparcie techniczne w razie potrzeby.

 

  1. Czy polecilibyście innym WoodLAB CAD/CAM i dlaczego?

Oczywiście. Polecamy wybór oprogramowania WoodLAB, zwłaszcza tym, którzy chcą podnieść produkcję mebli na wyższy poziom rozwoju.